Kan bostadsrättsföreningen kräva att även min sambo ska vara skriven i bostadsrätten?

Hem / Kan bostadsrättsföreningen kräva att även min sambo ska vara skriven i bostadsrätten?

Hej Joakim,

Min sambo och jag bor in en hyresrätt och planerar köpa en bostadsrätt tillsammans. Min sambo vill fortsätta vara skriven i hyresrätten.
Så min fråga är om det räcker att det är bara jag som kommer skriva mig på den nya bostadsrätten även om vi båda två äger den och om en bostadsrättsförening kan kräva att även min sambo ska vara skriven i bostadsrätten. Vi skall alltså gå från sambos till särbos.

Svar på frågan:

Hej.

Det är inga problem. Ni kan köpa bostadsrätten ihop utan att din nuvarande sambo måste skriva sig där. Normalt sett lägger sig bostadsrättsföreningar sig inte i vart man är folkbokförd men det finns vissa föreningar som skrivit in i sina stadgar att medlemskap ska nekas om köparen inte avser att bo i bostadsrätten permanent. Men, eftersom en av er faktiskt ska bo där permanent så är det inget problem för er, även om den skrivelsen skulle finnas med i stadgarna.

Enligt lag ska man vara skriven där man faktiskt bor. Det innebär att din nuvarande sambo ska vara skriven i hyresrätten om det är där hen faktiskt bor och tillbringar majoriteten av sin dygnsvila.

Mvh Joakim Ryttersson på Ekonomifokus

Joakim Ryttersson, Fastighetsmäklare

Joakim har studerat fastighetsförmedling och fastighetsutveckling på Högskolan Väst samt arbetat som fastighetsmäklare på Bjurfors i många år. Nu vill han, via Ekonomifokus.se, förmedla kunskap och hjälpa besökarna att fatta bättre beslut vid köp och försäljning av bostad samt vid bolånerelaterade frågor. Utöver kunskaper inom bostadssegmentet har Joakim även ett stort intresse och djupgående kunskaper inom ekonomi och finans.

Andra frågor och svar