Kan man undvika skatt vid utköp från gåva?

Hem / Kan man undvika skatt vid utköp från gåva?

Hej.

Jag och mina två syskon har fått ett sommarställe av våra föräldrar som gåva och enskild egendom. i gåvobrevet står att om någon vill bli utköpt så skall de andra delägarna erbjudas att köpas ut till taxeringsvärde. ( kommentar; taxeringsvärde eller högre innebör reavinst skatt 22 % enligt skatteverket). Finns det nån laglig möjlighet att göra en win-win situation av denna situation då en delägare vill bli utköpt? Tack för snabbt svar!

Med vänliga hälsningar Cecilia

Svar på frågan:

Hej Cecilia.

Sätt priset för utköp en bit under under taxeringsvärdet så räknas hela överlåtelsen som en gåva och ingen reavinstskatt behöver betalas av säljaren. Ni slipper dessutom betala stämpelskatt. Köparna övertar då säljarens anskaffningsvärde och kommer behöva betala eventuell latent skatteskuld vid en framtida försäljning.

Gåvobrevet kräver utköp till taxeringsvärde, så detta kräver enhälligt samtycke från alla parter. Vill ni vara på säkra sidan kan ni skriva ett tillägg till köpebrevet som tillåter att utköp sker för ett pris som understiger taxeringsvärdet.

OBS:
Att sätta priset precis under taxeringsvärdet (t.ex. 1 krona under) kan väcka misstankar hos Skatteverket om att transaktionen är konstruerad för att undvika skatt. Om Skatteverket anser att syftet är att kringgå skatt kan de omklassificera överlåtelsen. Sätt priset en bit ifrån taxeringsvärdet för att vara på säkra sidan.

Mvh Joakim Ryttersson

Joakim Ryttersson, Fastighetsmäklare

Joakim har studerat fastighetsförmedling och fastighetsutveckling på Högskolan Väst samt arbetat som fastighetsmäklare på Bjurfors i många år. Nu vill han, via Ekonomifokus.se, förmedla kunskap och hjälpa besökarna att fatta bättre beslut vid köp och försäljning av bostad samt vid bolånerelaterade frågor. Utöver kunskaper inom bostadssegmentet har Joakim även ett stort intresse och djupgående kunskaper inom ekonomi och finans.

Andra frågor och svar