Hej.
Vi har letat hus i ca två år. Nu har vi hittat ett hus som vi är intresserade av och har lagt ett bud med villkor om krav om försäljning av vår nuvarande bostad. Vi önskar också få se huset en gång till för att ta med våra föräldrar.
Svar från säljarens mäklare: säljaren godtar budet men inte villkoren och mäklaren vill inte visa huset något mer.
Vi stämde då av med vår mäklare (allt är klart för försäljning) om hur vi ska agera. Rekommendation utifrån att marknaden nu är svajig och be om fortsatt villkor men att vi försöker sälja huset inom 6 veckor samtidigt som huset vi är intresserade av kan ligga kvar som kommande försäljning.
Svar från mäklare, inget alternativ, han vill endast få en affär. Säljarens mäklare har också sagt att han föredrar dolda bud. Vi har därför ingen aning om någon annan har lagt bud.
Vårt bud ligger inte ute officiellt.
Vi känner oss lite låsta och vill inte hamna i ekonomisk situation. Tar vi bort villkor om försäljning av vårt hus är det en risk vi får ta så klart. Förstår att du inte kan svara hur vi ska göra men finns något annat sätt som vi kan bemöta säljarens mäklare?! Något vi missar. Vi upplever att motarbetar då flera andra mäklare har absolut gått med på att få se objekten flera gånger innan man bestämmer sig.
Tack på förhand.