Uppdaterad: 17 september 2026
Flera banker höjer bundna räntor – rörlig ligger kvar
Under de senaste sex dagarna har fyra banker valt att höja de bundna bolåneräntorna. Fler banker kan komma att följa efter. Den rörliga räntan är däremot, än så länge, oförändrad hos dessa fyra banker.
Den 10 september höjde Europeiska centralbanken sina räntor och den amerikanska centralbanken Federal Reserve följde efter den 16 september. Samtidigt har de längre marknadsräntorna stigit, bland annat på grund av ökade energi- och råvarukostnader. De svenska bankerna, som höjt sina bundna bolåneräntor, hänvisar framför allt deras agerande till de stigande marknadsräntorna och därmed högre finansieringskostnaderna.
Danske bank var först ut
Den 11 september valde Danske Bank att höja sina bundna bolåneräntor. Höjning genomfördes på samtliga bindningstider. Banken anger att orsaken till höjningarna var att de långa marknadsräntorna stigit vilket ses som ett resultat av ”geopolitiska spänningar, högre energi- och råvarupriser samt förändrade förväntningar på framtida styrräntor”.
Danske Bank höjde med 0,10 procentenheter på ettårsräntan 0,15 procentenheter på tvåårsräntan och med 0,25 procentenheter på övriga bindningstider.
SBAB höjer mest på tvåårsräntan
Bara tre dagar efter Danske Banks agerande höjde statliga SBAB räntorna på bankens bolån med bindningstid på 1 till 10 år. Till skillnad mot Danske Bank var däremot inte de högsta höjningarna på de längsta bindningstiderna utan istället på tvåårsräntan med 0,25 procentenheter. På tre till tio år var höjningen 0,20 procentenheter.
Skandia och Nordea
I onsdags valde även Skandia och Nordea att höja räntorna. Skandia höjde samtliga bindningstider, det vill säga 1 till 5 år, med 0,25 procentenheter. I ett pressmeddelande anges att orsaken var uppgången inom de längre marknadsräntorna.
Nordea, som erbjuder bindningstider på upp till 8 år, höjde med enbart 0,05 procentenheter på ettårsräntan och som mest, 0,21 procentenhet, på tvåårs- och treårsräntan.
Rörliga räntor är än så länge oförändrad
Hos de fyra bankerna är den rörliga räntan än så länge oförändrad. Riksbanken kommer att ha nästa penningpolitiska möte och därefter ge räntebesked 24 september.
De flesta storbanker har i prognoser nämnt att de tror att Riksbanken kommer välja att ligga kvar på 1,75 procent vid detta möte. Däremot är det mer delade åsikter kring beslutet i december då vissa tror på att första höjningen kommer då och andra tror att det dröjer till 2027.
Utöver experters prognoser kan även räntemarknaden, bland annat i form av terminshandeln, ge en bild av hur räntan förväntas ändras framöver. På terminsmarknaden har marknaden prisat in en höjning med cirka 1 procentenhet under de kommande 12 månaderna. Det skulle i så fall vara en betydligt större höjning än vad Riksbanken förväntar sig och presenterar i deras räntebana.
Skribent - Joakim Ryttersson
Joakim har studerat fastighetsförmedling och fastighetsutveckling på Högskolan Väst samt arbetat som fastighetsmäklare på Bjurfors i många år. Nu vill han, via Ekonomifokus.se, förmedla kunskap och hjälpa besökarna att fatta bättre beslut vid köp och försäljning av bostad samt vid bolånerelaterade frågor. Utöver kunskaper inom bostadssegmentet har Joakim även ett stort intresse och djupgående kunskaper inom ekonomi och finans.