Flera banker höjer sina rörliga räntor

Hem / Nyheter / Flera banker höjer sina rörliga räntor

Bild på skribent Joakim Ryttersson Skribent:

Uppdaterad: 1 april 2026

Banker höjer rörlig ränta

Flera banker har höjt sina rörliga listräntor under de senaste dagarna trots att Riksbankens styrränta är oförändrad.

Banker som höjt sin rörliga listränta nyligen

BankHöjningNy ränta
Swedbank+ 0,15 %3,94 %
Nordea+ 0,15 %3,99 %
Danske Bank+ 0,15 %3,89 %
Länsförsäkringar+ 0,15 %3,99 %
Landshypotek+ 0,15 %3,19 %

💡 Tips! – Jämför bolån & lånelöften!
Lånekoll.se kan du nu jämföra räntor och villkor på bolån & lånelöften hos flera olika banker med en enda ansökan. Du får en lista med bankernas olika erbjudanden och väljer själv om du vill acceptera ett erbjudande eller inte. Det är gratis och du förbinder dig inte till något när du ansöker.

Lånekoll kan även hjälpa till med att sänka räntan på dina befintliga bolån.

Varför höjs de rörliga räntorna just nu?

Riksbanken har inte höjt sin styrränta (den ligger kvar på 1,75 % sedan senaste räntebeskedet i mars 2026). Normalt följer den rörliga bolåneräntan styrräntan ganska nära, men just nu är det andra faktorer som driver upp bankernas kostnader:

  • Korta marknadsräntor har stigit (t.ex. Stibor 3 månader). Det gör det dyrare för bankerna att finansiera sina utlåningar på penningmarknaden. Danske Bank motiverade sin höjning explicit med att “de korta marknadsräntorna har stigit markant vilket medfört att upplåningskostnaderna har ökat kraftigt”.
  • Geopolitisk oro från kriget i Mellanöstern (konflikten kring Iran och Hormuzsundet) har pressat upp energipriser och inflationstörningar. Det skapar osäkerhet på de globala finansmarknaderna, vilket gör att “priset på pengar” (räntor) går upp även på kort sikt. Marknaden prisar nu in en viss risk för att inflationen kan bli högre än väntat, och att Riksbanken kanske behöver höja styrräntan senare i år.
  • Ökad osäkerhet gör att bankerna agerar mer försiktigt och sprider ut höjningarna i olika takt. När det är “stökigt” på marknaden tenderar de att höja bolåneräntorna snabbare för att skydda sina marginaler.

Skribent - Joakim Ryttersson

Joakim har studerat fastighetsförmedling och fastighetsutveckling på Högskolan Väst samt arbetat som fastighetsmäklare på Bjurfors i många år. Nu vill han, via Ekonomifokus.se, förmedla kunskap och hjälpa besökarna att fatta bättre beslut vid köp och försäljning av bostad samt vid bolånerelaterade frågor. Utöver kunskaper inom bostadssegmentet har Joakim även ett stort intresse och djupgående kunskaper inom ekonomi och finans.

Följ diskussion
Meddela mig om
guest
Integritetspolicy

0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer