Hushållen behöver ta höjd för nya räntehöjningar, menar Nordeas chefekonom Annika Winsth i en kommentar till TT angående den KPIF-statistik (målvariabel för inflationstakt) som släpptes 13 oktober. Inflationstakten under september månad var mycket hög och hamnade långt över Riksbankens mål. Nordnets sparekonom Frida Bratt kallar kronan för en ”huvudvärk” medan Nordea skriver att banken står fast vid lagd prognos på femtio punkters räntehöjning enligt Riksbankens tidigare besked – däremot medger man att potentialen för en högre höjning har ökat. Riksbanken annonserar på sin sajt när nästa penningpolitiska besked kommer – den 24 november 2022.
Undantag från amorteringskravet har alltid funnits
Hög boränta och amorteringskrav kan bli en tung kombination för bolånetagaren. I regelverket har dock möjligheten alltid funnits för långivare och banker att göra en individuell bedömning samt bevilja undantag från amorteringskravet om det finns skäl. Detta är inget nytt men det är inte allmänt känt bland bolånetagare. Ett särskilt skäl kan vara att hushållets ekonomi försämrats till följd av sjukdom, arbetslöshet eller minskade marginaler av andra orsaker. Dessa omständigheter ska inträffa efter att lånet har utbetalats, det vill säga – det ska vara oväntat för att utgöra ett speciellt skäl.
Planerar du att sälja eller köpa en bostad inom det närmaste året?
Då kan vi rekommendera dessa två gratistjänster:
1. Hittamäklare.se – få hjälp med att samla in offerter & att jämföra mäklarna i det område där du bor. Offerterna kan du använda för att undvika att betala onödigt mycket för mäklaren.
2. Lånekoll.se – jämför räntor på lånelöften, bolån & privatlån hos ett stort antal banker med en enda ansökan.
Tjänsterna ovan är helt gratis att använda och du förbinder dig inte till något när du skickar in en ansökan.