Marginalen Bank sänker sina bolåneräntor

Hem / Nyheter / Marginalen Bank sänker sina bolåneräntor

Bild på skribent Joakim Ryttersson Skribent:

Uppdaterad: 28 januari 2026

Marginalen sänker räntan

I en tid av osäkerhet på bostadsmarknaden kommer Marginalen Bank med goda nyheter för sina kunder. Banken meddelade igår, den 26 januari, att de sänker sina bolåneräntor för bindningstider mellan tre månader och tre år. Räntan sjunker från tidigare 4,41–10,50 procent till 4,33–10,42 procent, en minskning med 0,08 procentenheter.

Beskedet kommer mitt i en period av fluktuerande räntor på den svenska bolånemarknaden, där Riksbanken nyligen signalerat en mer avvaktande hållning kring styrräntan. För många hushåll med variabla eller kortare bindningstider innebär sänkningen en direkt lättnad i plånboken, särskilt för de som redan kämpar med stigande levnadskostnader.

Detaljer om sänkningen

Marginalen Bank presenterar sina bolåneräntor i ett intervall, där den lägre siffran avser kunder med stark ekonomi och goda villkor, medan den högre gäller för mer riskfyllda lån. Sänkningen gäller för bindningstiderna 3 månader upp till 3 år och träder i kraft omedelbart för nya avtal samt vid reprissättning av befintliga lån.

Här är en översikt över förändringarna:

BindningstidSänkningNy ränta
3 mån – 3 år-0,08 %4,33–10,42 %

Vad betyder det för dig som kund?

En sänkning med 0,08 procentenheter på ett typiskt bolån om 2 miljoner kronor innebär en årlig besparing på cirka 1 600 kronor, beroende på bindningstid och individuella villkor. För familjer med större lån kan effekten bli ännu mer märkbar. Rådgivare uppmanar dock låntagare att jämföra räntor brett och överväga att binda räntan om man tror på fortsatt nedgång.

Marginalen Bank, en av Sveriges mindre men växande aktörer på bolånemarknaden, har de senaste åren fokuserat på digitala lösningar och kundnära service. Banken hanterar för närvarande över 50 miljarder kronor i utestående bolån.

Skribent - Joakim Ryttersson

Joakim har studerat fastighetsförmedling och fastighetsutveckling på Högskolan Väst samt arbetat som fastighetsmäklare på Bjurfors i många år. Nu vill han, via Ekonomifokus.se, förmedla kunskap och hjälpa besökarna att fatta bättre beslut vid köp och försäljning av bostad samt vid bolånerelaterade frågor. Utöver kunskaper inom bostadssegmentet har Joakim även ett stort intresse och djupgående kunskaper inom ekonomi och finans.

Följ diskussion
Meddela mig om
guest
Integritetspolicy

0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer