Uppdaterad: 19 augusti 2026
Negativt sparande kan göra bostadsrätter svåra att sälja
Ett för lågt, eller negativt sparande, påverkar en bostadsrättsförenings förmåga att hantera framtida större utgifter negativt. Det kan därmed även påverka bostadens värde.
HSB, som är förvaltare av många bostadsrättsföreningar i Sverige, anger att ett sparande för en bostadsrättsförening på under 120 kr/kvm är ”mycket lågt”. Med ett sparande på mellan 121 kr/kvm och 300 kr/kvm är det ”lågt till måttligt”. HSB rekommenderar omkring 300 kr/kvm vilket även är ett generellt riktmärke.
Sparandet förväntas gå till framtida större renoveringar och ombyggnationer. De föreningar som har för lågt sparande kan därför behöva låna stora belopp och höja medlemmarnas månadsavgift när renoveringarna genomförs.
Ett lågt sparande kan alltså ses som en varningssignal på att föreningen inte har en långsiktig hållbar ekonomisk planering. Det kan därmed påverka både värde och möjligheten att kunna sälja bostaden i framtiden.
Drygt 10 procent har negativt sparande
När Nabo, som i likhet med HSB förvaltar bostadsrättsföreningar i Sverige, granskade årsredovisningar för 4000 föreningar visade det sig att drygt 400 föreningar hade ett negativt sparande, något som Dagens Industri skrivit om.
När de som vill köpa en bostadsrätt blir allt mer medvetna om att kontrollera olika nyckeltal, varav sparandet både är enkelt att kontrollera och jämföra, påverkas möjligheten att få bostaden såld. Till tidningen säger Jonas Gustavsson, chefsekonom på Nabo, att flera av de som bor i föreningar med negativt sparande har ”fått det svårt att sälja sina lägenheter som en direkt följd av föreningens ansträngda ekonomi”.
Låg avgift kan vara missvisande
Många köpare räknar på lånekostnaden och aktuell månadsavgift och ser det positivt om avgiften är låg. Men en låg månadsavgift säger inte allt om föreningens ekonomi, inte minst på lång sikt.
Den låga avgiften, särskilt om den inte höjts på länge, kan vara ett varningstecken som påvisar att föreningen inte har en långsiktig ekonomisk plan. Det kan återspeglas i lågt sparande och en stor underhållsskuld som skjuts på framtiden.
Det är därför viktigt att kontrollera nyckeltalen för att få en helhetsbild kring föreningens ekonomiska stabilitet. Är både sparandet lågt, eller till och med negativt, samt skuldsättningen hög kan avgiftshöjningarna bli mycket kraftiga i framtiden. Pia-Lotta Svensson, mäklare på Fastighetsbyrån, sammanfattar problemet i Dagens Industri.
”En låg avgift är jättetrevligt på pappret på kort sikt. Men du måste gräva djupare än så. Är underhållet eftersatt och ett stambyte som man inte har råd med är på gång inom några år, då måste föreningen belåna sig och höja avgifterna rejält, vilket indirekt sänker värdet på din bostad”.
Skribent - Joakim Ryttersson
Joakim har studerat fastighetsförmedling och fastighetsutveckling på Högskolan Väst samt arbetat som fastighetsmäklare på Bjurfors i många år. Nu vill han, via Ekonomifokus.se, förmedla kunskap och hjälpa besökarna att fatta bättre beslut vid köp och försäljning av bostad samt vid bolånerelaterade frågor. Utöver kunskaper inom bostadssegmentet har Joakim även ett stort intresse och djupgående kunskaper inom ekonomi och finans.