Danske Bank sänker sina bolåneräntor

Hem / Nyheter / Danske Bank sänker sina bolåneräntor

Bild på skribent Joakim Ryttersson Skribent:

Uppdaterad: 26 september 2025

Danske bank sänker räntan på bolån

Stockholm, 26 september 2025 – Danske Bank meddelar idag att banken sänker sina listräntor på bolån från och med fredag den 26 september 2025. Den största sänkningen gäller bolån med 3 månaders bindningstid, där listräntan minskas med 0,15 procentenheter. Samtidigt sänks listräntorna för bolån med 1 år, 3 år och 5 års bindningstid med 0,05 procentenheter vardera. Övriga bindningstider lämnas oförändrade.

 Bindningstid Förändring (%)Ny listränta (%)
 3 mån (rörlig) -0,153,74
 1 år -0,053,19
 3 år -0,053,39
 5 år -0,053,59

Anledning till sänkningen

Bakgrunden till justeringen är sjunkande marknadsräntor, vilket har lett till minskade upplåningskostnader för banken. Detta möjliggör för Danske Bank att erbjuda mer konkurrenskraftiga villkor till sina kunder.

– Vår målsättning är att alltid erbjuda bra och konkurrenskraftiga räntor på våra bolån. Danske Bank har länge varit en av de banker som erbjuder lägst snittränta och listränta. Min uppmaning till kunderna är att titta på vilken ränta man faktiskt erbjuds, säger Nicklas Ilebrand, chef för privatmarknaden på Danske Bank Sverige.

Läs mer

🔗 Aktuella bolåneräntor & prognoser

Skribent - Joakim Ryttersson

Joakim har studerat fastighetsförmedling och fastighetsutveckling på Högskolan Väst samt arbetat som fastighetsmäklare på Bjurfors i många år. Nu vill han, via Ekonomifokus.se, förmedla kunskap och hjälpa besökarna att fatta bättre beslut vid köp och försäljning av bostad samt vid bolånerelaterade frågor. Utöver kunskaper inom bostadssegmentet har Joakim även ett stort intresse och djupgående kunskaper inom ekonomi och finans.

Följ diskussion
Meddela mig om
guest
Integritetspolicy

0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer