Från 1 juli måste ändrad ränterabatt redovisas i förväg

Hem / Nyheter / Från 1 juli måste ändrad ränterabatt redovisas i förväg

Bild på skribent Joakim Ryttersson Skribent:

Uppdaterad: 27 augusti 2025

Från den första juli förväntas bolånebanker kontakta sina kunder, minst en månad i förväg, inför att eventuell ränterabatt löper ut. Det förväntas därmed bli lättare och tydligare för bolånetagarna att jämföra bolån och inte betala onödigt hög ränta. 

De banker som tillämpar individuell bolåneränta, och därmed inte förhandlingsfria bolån, utgår från listräntan och ger sedan olika hög ränterabatt på bolånet. Rabatten kan exempelvis avgöras av bolånetagarens inkomst, lånets belåningsgrad, om andra tjänster används hos banken samt medlemskap i fackförbund. 

Det vanligaste är att en ränterabatt gäller i ett år och därefter behöver en ny förhandling ske varpå ny ränterabatt kan ges från banken. Däremot är det många bolånetagare som missar detta och därmed automatiskt får bankens listränta och ingen ränterabatt alls. Det är detta som förväntas ändras med den nya regeln som infördes 1 juli.

Ekonomifokus.se nämns i Ekonomibyrån på SVT

Ekonomifokus.se nämns i SVT:s Ekonomibyrån

Allmänna råd om skriftlig information

Från och med den första juli gäller Finansinspektionens nya allmänna råd gällande bankernas ränterabatt. Deras råd är att konsumenterna, minst en månad i förväg, bör få information från banken att ränterabatten håller på att löpa ut. Därmed har konsumenten ett par veckor på sig att kontakta banken och förhandla ny ränterabatt och/eller jämföra andra alternativ och planera en flytt av bolånet. 

Eftersom det tidigare inte funnits någon lag, eller allmänt råd, för bankerna att förhålla sig till har de agerat olika gällande denna information. En del hade redan tidigare en rutin som innebar att konsumenten fått information i förväg medan andra inte gav någon information alls.    

Inte bindande råd

Finansinspektionens råd är inte bindande för bankerna och därmed måste de inte, enligt lag, följa rådet. Historiskt har däremot bankerna generellt följt de allmänna råden men skulle det visa sig att inte så sker är Finansinspektionen inte främmande för att gå vidare och skapa tydligare reglering. 

 I SvD kommenterar Moa Langemark, från Finansinspektionen, rekommendationen och poängterar varför den infördes. 

  • Vi hoppas att det här ska ge bolånekunderna en ärlig chans att kunna förhandla om sina bolåneräntor. Att helt enkelt jämna ut spelplanen lite grann och flytta fram bolånekundernas position. 

Skribent - Joakim Ryttersson

Joakim har arbetat som fastighetsmäklare i många år och vill nu via Ekonomifokus.se förmedla kunskap och hjälpa besökarna att fatta bättre beslut vid köp och försäljning av bostad samt vid bolånerelaterade frågor. Utöver kunskaper inom bostadssegmentet har Joakim även ett stort intresse för ekonomi och finans. Tillsammans med Andreas Hogmalm startade Joakim företaget Hojjo Sverige AB som grundade bostads- och ekonomisajten Ekonomifokus.se. Företaget äger och driver även andra hemsidor, Boupplysningen.se, Aktiekunskap.nu och Aktiewiki.se exempelvis.

Följ diskussion
Meddela mig om
guest
Integritetspolicy

0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer