Uppdaterad: 23 april 2025
Swedbank lanserar betygssystem för BRF ekonomi
 
Med ett eget betygssystem underlättar Swedbank för bostadsrättsinnehavare, och eventuella köpare, att analysera olika föreningars ekonomiska situation. Bland annat tas hänsyn till nyckeltal och om föreningen har tomträtt eller inte.
Efter lagändringar under 2023 infördes ett krav på att alla bostadsrättsföreningar måste ange sju ekonomiska nyckeltal i föreningens årsredovisning. Målet var att förtydliga, för både de boende och spekulanter, föreningens ekonomiska situation. Nyckeltalen visar bland annat föreningens skuldsättning per kvadratmeter, sparande och räntekänslighet.
Det är däremot inte alltid som privatpersoner har möjlighet att förstå och tolka dessa nyckeltal, något som bland annat påvisats i en undersökning. Med Swedbanks betygssystem förväntas detta förenklas vilket kan göra att privatpersoner lättare kan jämföra olika föreningars ekonomi inför ett köp.
A, B eller C-förening
Med hjälp av denna ”kalkylator” kan du ta reda på om en bostadsrättsförening får betyget A, B eller C baserat på Swedbanks betygssystem.
Svara på några frågor om föreningen så presenterar kalkylatorn ett betyg.
I en kommentar till Svd säger Arturo Arques, privatekonom på Swedbank, att det krävs att sex faktorer är uppfyllda för att en bostadsrättsförening ska få högsta betyget, det vill säga A.
- Äger tomten där bostadsrätterna finns. Föreningen ska alltså inte ha tomträtt.
- Redovisar enligt K3-metoden
- Positivt kassaflöde ska vara minst 300 kr/kvm
- Teknisk underhållsplan finns upprättad för kommande 50 åren
- Lån på maximalt 10 000 kr/kvm
- Inte ha ett totalt underskott för resultatet under de senaste tre åren
Även om betygsskalan bara består av tre steg anger Arques att föreningar med mycket god ekonomi kan få A+ för att särskilja dessa mot de som får A. Framförallt är det ett högt långsiktigt sparande som kan resultera i ett A+. Ett sparande som kan anses vara tillräckligt för att en mycket omfattande renovering inte resulterar i högre skuldsättning än 6000 kr/kvm.
För att uppnå den näst högsta nivån, B-förening, krävs att tre av de sex ovan nämnda kriterier är uppfyllda. För att få B+ krävs detta samt att kassaflödet är minst på 250kronor/kvm samt att lånen är på under 10 000 kr/kvm.
Uppfylls inte kraven för B klassas det som en C-förening och med underskott tre år i rad ges betyget C-. Samtliga krav och betygsystemet kan ses i Swedbanks broschyr ”Checklista – köp av bostadsrätt” som publicerades mars 2025.
Det finns inget nationellt betygssystem för att påvisa ekonomin i en bostadsrättsförening. Systemet som Swedbank infört är därmed bara ett, av flera, sätt att bedöma föreningens ekonomi. Fråga alltid ansvarig mäklare vid frågor.
Skribent - Joakim Ryttersson
Joakim har arbetat som fastighetsmäklare i många år och vill nu via Ekonomifokus.se förmedla kunskap och hjälpa besökarna att fatta bättre beslut vid köp och försäljning av bostad samt vid bolånerelaterade frågor. Utöver kunskaper inom bostadssegmentet har Joakim även ett stort intresse för ekonomi och finans. Tillsammans med Andreas Hogmalm startade Joakim företaget Hojjo Sverige AB som grundade bostads- och ekonomisajten Ekonomifokus.se. Företaget äger och driver även andra hemsidor, Boupplysningen.se, Aktiekunskap.nu och Aktiewiki.se exempelvis.
 
					
hej den enda komponent som vi inte har är en 50årig underhållsplan och ändå får vi betyget c
Hej Ann-Christine.
Tack för tipset. Det hade smugit sig in en bugg i kalkylatorn som är åtgärdad nu.
Din förening får betyget B nu när kalkylatorn räknar korrekt.
Mvh admin på Ekonomifokus
Hej, jag vill fråga; om en förening uppfyller alla villkor utom det avseende minusresultat tre år i rad, blir det då ändå betyg C-?
Hej Solveig.
Om den uppfyller minst 3 av dessa kriterier räknas det som en B-förening:
● Äger marken
● Använder sig av redovisningsmetoden K3 (Komponentavskriving 3)2
● Har ett positivt kassaflöde på minst 300 kronor per kvm BOA3
● Har en teknisk underhållsplan som sträcker sig i 50 år framåt i tiden och som beaktas i
föreningens långsiktiga planering av framtida åtgärder och sparande
● En skuldsättning på maximalt 10 000 kronor per kvm boyta
● En förening som inte redovisat ett sammanlagt underskott för de tre senaste åren
I ditt fall låter det alltså som att det är en B-förening alternativt en B+
Mvh admin på Ekonomifokus