Uppdaterad: 4 april 2025
Statistik, omdömen, rekommendationer & betyg på mäklare
Hem / Bostad / Jämför mäklare /

Hittamäklare, Reco, Mäklarofferter och Trustpilot är exempel på oberoende hemsidor som samlar in och publicerar statistik, recensioner, rekommendationer, omdömen och betyg på fastighetsmäklare. Statistiken kan du använda när du ska välja mäklare till din försäljning.
Hittamäklare.se är den hemsida vi tycker är bäst eftersom den är specialiserad på fastighetsmäklare och det är den största hemsidan inom det området.
Oberoende hemsidor med statistik, omdömen & betyg på mäklare:
Så fungerar statistiken
All statistik över försäljningar samlas in och publiceras. Det handlar om statistik över vilken mäklare som sålt vilken bostad, vilka priser bostäderna såldes för osv.
Se statistik för de största mäklarkedjorna

Fastighetsbyrån
Mäklare | Kontor | Bostäder till salu |
---|---|---|
1092 st | 252 st | Över 10 000 st |

Svensk Fastighetsförmedling
Mäklare | Kontor | Bostäder till salu |
---|---|---|
657 st | 216 st | Över 10 000 st |

Bjurfors
Mäklare | Kontor | Bostäder till salu |
---|---|---|
410 st | 91 st | 6 672 st |

Länsförsäkringar fastighetsförmedling
Mäklare | Kontor | Bostäder till salu |
---|---|---|
724 st | 183 st | Över 10 000 st |

Få våra 10 bästa sälja-bostads-tips
Få våra bästa tips i en PDF via mail, kostnadsfritt & helt förutsättningslöst.
Fyll i din e-post om du vill att vi ska skickar dig en kostnadsfri PDF med våra 10 bästa tips till den som ska sälja en bostad.
Så fungerar betyg, omdömen & rekommendationer
När en bostadsaffär avslutas skickas det ut mail till både köpare och säljare som får lämna sitt omdöme och betyg på mäklaren. Dessa betyg och omdömen sammanställs sedan och publiceras på hemsidan, exempelvis Hittamäklare.
Att synas med höga betyg på dessa sajter är en bra markandsföringskanal för mäklarna, därav arbetar de aktivt för att köpare och säljare ska svara på mailen och skicka in sina omdömen. Vissa mäklare väljer att bara skicka ut mailen till köpare och säljare som de tror kommer ge höga betyg. Därav bör du inte bara lägga vikt vid mäklarens betyg utan även hur många betyg och omdömen som ligger till grund för betyget. Ett högt betyg baserat på många omdömen är ett pålitligt betyg.

I denna exempelbild från Hittamäklare.se ser man att mäklaren har 4,9 av 5 i kundnöjdhet. Man ser även att han har publicerat 102 st bostäder under de senaste 6 månaderna samt att 69 st kunder rekommenderat honom under samma period. Hjärtat vid bilden visar att han är en så kallad ”säljarfavorit”.
Se betyg för de största mäklarkedjorna

Fastighetsbyrån
Hemsida | Betyg | Antal omdömen |
---|---|---|
Hittamäklare | 4,9 | 26 835 st |
Trustpilot | 1,6 | 50 st |
Reco | 4,8 | 246 928 st |
Saknas | Saknas |

Svensk Fastighetsförmedling
Hemsida | Betyg | Antal omdömen |
---|---|---|
Hittamäklare | 4,8 | 10 554 st |
Trustpilot | 1,5 | 51 st |
Reco | 4,8 | 145 807 st |
Saknas | Saknas |

Länsförsäkringar fastighetsförmedling
Hemsida | Betyg | Antal omdömen |
---|---|---|
Hittamäklare | 4,9 | 61 096 st |
Trustpilot | 2,5 | 61 st |
Reco | saknas | saknas |
saknas | saknas |
Kontrollerad & uppdaterad 2025-10-16

Bjurfors
Hemsida | Betyg | Antal omdömen |
---|---|---|
Hittamäklare | 4,9 | 49 693 st |
Trustpilot | 2,5 | 52 st |
Reco | Saknas | Saknas |
Saknas | Saknas |
Mäklarnas kundnöjdhet
Mäklarnas betyg baseras på kundnöjdheten hos köpare och säljare i affärer som mäklarna ha förmedlat. Betygsskalan sträcker sig vanligtvis från 1-5 där 5 är det högsta betyget.
Köpare och säljare får bland annat betygssätta mäklarens lyhördhet, engagemang och mäklararvode. Säljaren får bland annat svara på om mäklarens arvode var rimligt givet insats och resultat samt hur nöjd man var med bostadsannonsen.
Mäklarnas arvoden
Mäklararvoden för enskilda mäklare publiceras inte men mäklarkedjornas genomsnittliga arvoden publiceras. Här är en tabell som visar de största kedjornas genomsnittliga mäklararvoden:
Mäklarfirma | Arvode i kr | Arvode i % |
---|---|---|
Fastighetsbyrån | 61 521 kr | 2,5 % |
Svensk Fast | 58 285 kr | 3,1 % |
Bjurfors | 58 615 kr | 2,2 % |
Notar | 60 675 kr | 2,7 % |
Länsförsäkringar | 63 622 kr | 2,7 % |
Skandiamäklarna | 58 020 kr | 3,4 % |
Mäklarhuset | 58 060 kr | 3,1 % |
Erik Olsson | 75 055 kr | 2,8 % |
Husman Hagberg | 64 201 kr | 2,5 % |
Totalt | 65 026 kr | 2,8 % |
Senast uppdaterad: 14 augusti 2025 |
Använd statistiken och betygen när du ska välja mäklare
All denna tillgängliga statistik, omdömen och betyg som finns tillgängliga är guld värt när du ska jämföra olika mäklare och välja den bästa mäklaren till din försäljning. Se till att använda den till din fördel.
Relaterade artiklar
Skribent - Joakim Ryttersson
Joakim har arbetat som fastighetsmäklare i många år och vill nu via Ekonomifokus.se förmedla kunskap och hjälpa besökarna att fatta bättre beslut vid köp och försäljning av bostad samt vid bolånerelaterade frågor. Utöver kunskaper inom bostadssegmentet har Joakim även ett stort intresse för ekonomi och finans. Tillsammans med Andreas Hogmalm startade Joakim företaget Hojjo Sverige AB som grundade bostads- och ekonomisajten Ekonomifokus.se. Företaget äger och driver även andra hemsidor, Boupplysningen.se, Aktiekunskap.nu och Aktiewiki.se exempelvis.
Hej!
Tack för bra information!
Jag förstår inte relationen mellan Arvode i kr och Arvode i %.
T ex har Erik Olsson högt genomsnittligt arvode 74 623 kr, och arvode i % är 2,8 %.
Svensk Fast har lägre genomsnittligt arvode 58 043 kr, men högre genomsnitt för arvode i %, 3,5 %.
Vad betyder det, och hur ska jag läsa och tolka?
Tack på förhand!
Lena
Hej Lena.
Anledningen till att det ser ut som det gör är sannolikt för att Erik Olsson under mätperioden sålt dyrare bostäder och därmed blir beloppet högt trots att procentsatsen är lägre.
Erik Olsson och Svensk Fast har normalt sett ungefär samma provisionsnivåer om man gör en jämförelse för en specifik bostad.
Mvh admin på Ekonomifokus