Uppdaterad: 4 februari 2025
Vad säger fastighetsmäklarlagen om mäklararvodet?

Fastighetsmäklare arbetar normalt mot provision, vilket innebär att de får betalt baserat på bostadens slutpris. Mäklarnas ersättning regleras av fastighetsmäklarlagen. Nedan går vi igenom vad lagen säger om ersättningen.
Hur bestäms fastighetsmäklarens ersättning?
Enligt 22 § i Fastighetsmäklarlagen beräknas mäklarens ersättning normalt som en viss procent av bostadens slutpris, vilket kallas provision. Men detta är inte obligatoriskt – säljaren och mäklaren kan avtala om en annan ersättningsmodell, exempelvis en fast arvode.
För förmedling av hyreslägenheter finns särskilda regler i Jordabalken 12 kap. 65 a §, vilket begränsar vilken ersättning som får tas ut vid uthyrning av bostäder.
När har mäklaren rätt till provision?
Enligt 23 § har fastighetsmäklaren rätt till provision endast om affären har genomförts tack vare mäklarens arbete. Det betyder att:
- Mäklaren måste ha förmedlat kontakten mellan säljaren och köparen.
- Köparen ska vara en person som mäklaren har anvisat.
Vad gäller vid ensamrätt?
Om mäklaren har ensamrätt på försäljningen under en viss tid, får mäklaren provision även om säljaren själv hittar en köpare under ensamrättsperioden. Det innebär att säljaren i så fall måste betala mäklaren precis som om denne hade förmedlat affären.
Vad gäller för extra kostnader?
Om mäklaren ska få ersättning för extra kostnader, som annonsering eller resor, måste detta vara särskilt avtalat mellan parterna. Det betyder att mäklaren inte kan begära ersättning för utgifter om det inte finns en överenskommelse.
Kan mäklarens ersättning sänkas?
Ja, enligt 24 § kan mäklarens ersättning sänkas om denne bryter mot sina skyldigheter gentemot säljaren eller köparen. Det kan till exempel handla om:
- Bristande information till säljaren eller köparen.
- Felaktiga råd som lett till ekonomisk skada.
- Att mäklaren agerat partiskt eller oetiskt.
Om felet är av ringa betydelse, det vill säga att det inte har haft någon större påverkan på affären, så har detta dock ingen inverkan på ersättningen.
Lagtexten
Här visas lagtexten i sitt originalutförande:
Fastighetsmäklarens ersättning
22 § Fastighetsmäklarens ersättning beräknas efter viss procent på köpeskillingen (provision), om inte annat har avtalats. I 12 kap. 65 a § första stycket jordabalken finns bestämmelser om ersättning vid förmedling av hyreslägenheter för bostadsändamål.
23 § Fastighetsmäklaren har rätt till provision endast om avtalet om överlåtelse har träffats genom mäklarens förmedling mellan uppdragsgivaren och någon som har anvisats av mäklaren.
Har fastighetsmäklaren fått uppdraget med ensamrätt och ingås utan mäklarens förmedling avtal om överlåtelse inom den tid som ensamrätten gäller, har mäklaren rätt till provision som om avtalet förmedlats av honom eller henne.
Ska fastighetsmäklaren ersättas i form av provision, har mäklaren rätt till ersättning för utlägg endast om en särskild överenskommelse har träffats om detta.
24 § Fastighetsmäklarens ersättning kan sättas ned om mäklaren vid uppdragets utförande har åsidosatt sina skyldigheter mot köparen eller säljaren. Detta gäller dock inte om åsidosättandet är av ringa betydelse.
Skribent - Joakim Ryttersson
Joakim har arbetat som fastighetsmäklare i många år och vill nu via Ekonomifokus.se förmedla kunskap och hjälpa besökarna att fatta bättre beslut vid köp och försäljning av bostad samt vid bolånerelaterade frågor. Utöver kunskaper inom bostadssegmentet har Joakim även ett stort intresse för ekonomi och finans. Tillsammans med Andreas Hogmalm startade Joakim företaget Hojjo Sverige AB som grundade bostads- och ekonomisajten Ekonomifokus.se. Företaget äger och driver även andra hemsidor, Boupplysningen.se, Aktiekunskap.nu och Aktiewiki.se exempelvis.